Lisnato dizano tjesto koristi se za izradu croissanta, blundi, raznih kifli i drugog peciva. Slično je klasičnom lisnatom tijestu ali uz dodatak šećera, kvasca i mlijeka. Croissanti su nastali u Austriji za vrijeme turske opsade Beča 1683. godine. Kako su pekari, ujutro prvi ustajali primjetili su da Turci organiziraju napad i alarmirali su grad. Tako su uvelike pridonijeli obrani i spašavanju Beča. U znak sjećanja na taj događaj napravili su croissant i oblikovali ga, prema turskom simbolu, kao polumjesec. Kasnije su to austrijsko pecivo Francuzi preimenovali u Croissant de lune. Croissant danas nalazimo u raznim varijacijama, prepečen sa sirom, punjen sa šunkom, čokoladom ili nugatom od lješnjaka.
Za lisnato dizano tijesto: | ||||
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. | Brašno za dizano tijesto Maslac Sol Šećer u prahu Jaja Vanilin Mlijeko Kvasac | grama grama grama grama kom omot ml grama | 1000 1000 20 100 1 1 500 40 |
Slastičarskom špahtlom ili tvrdom slastičarskom karticom istružem maslac u drugu hrpicu što je bitno da maslac nema grudica tj. da je dobro izrađen. Tako izrađen maslac umjesim s 1/10 prosijanog brašna i oblikujem u pravokutnik. Odvojim 1/10 maslaca i dodam prosijanom brašnu. Pravokutnik maslaca stavim na pobrašnjeni lim i na hlađenje. U prikladnu posudu dodam kvasac i žlicu šećera u prahu te rastopim. Dodam malo mlijeka i brašna i umjesim meko tijesto. Pustim meko tijesto da se hladno digne. Ostatku brašna dodam sol, vanilin, jaje, šećer u prahu, mlijeko i dignuto meko tijesto. Tijesto stavim u posudu za miješanje na najmanju brzinu sve dok se ne počne odvajati od stjenke posude. Od dobivenog tijesta oblikujem kruščić(bulu) i stavljam na obrašnjeni stol te slastičarskim nožem zarežem u obliku mreže. Pustim da se odmori 30 minuta.
Kada se tijesto dobro odmori oblikujem ga valjkom u krug debljine 2 cm. U sredini kruga stavljam izrađeni pravokutnik maslaca i omotam tijestom u obliku paketa. Pomoću valjka tijesto po duljini stisnem prema vanjskim djelovima tijesta te razvaljam u oblik pravokutnika. Preklapam na tri djela s tim da slastičarskom četkom odstranim brašno. Tijesto povijem na valjak i obrašnim radnu površinu. Valjkom tijesto stavim po dužini radnog stola te razvaljam u obliku pravokutnika. Malo pobrašnim i preklapam na četri djela odnosno tijesto povučem do sredine s lijeve i desne strane preklapajuči. Potom desnu stranu preklopim preko lijeve. Pomoću valjka tijesto prenesem na obrašnjeni lim. Tijesto prekrijem vlažnom krpom i stavim na hlađenje 30 minuta. Tijesto se treba malo odmoriti a maslac stisnuti. Odmoreno tijesto ponovno stavim na obrašnjenu radnu površinu i ponovim postupak preklapanja na tri i na četri djela. Gotovo tijesto razrežem na prikladne komade pokrijem vlažnom krpom i ostavim da se odmara 30 minuta.
Nakon odmaranja tijesto razvaljam valjkom debljine oko 7mm i režem u oblik istostraničnog trokuta visine od doljnje polovice tijesta 15cm, a doljnja strana trokuta oko 12cm. Doljnju sredinu zarežem stavim nadjev(čokolada, šunka, sir, đem, nugat) i lagano uvijem sa špicom zavržetka tijesta okrenutom prema vani i oblikovanom u polumjesec. Domaće croissante premažem jajima i pustim da se dignu 10 minuta. Pečem u pečnici na 180°C-30 minuta.
Za dizano lisnato tijesto možemo smanjiti maslac na 1/2 i umješati razne kifle i peciva.
12.2.2018 by Stjepan Hornung
Frappé od jagoda ledeni je napitak koji se blenderom dobro izmiksa kako bi se stvorio…
Podrijetlo paprenjaka nije točno poznato, ali se zna da je u Hrvatskoj postojao još od…
Spužva od malina i jagoda je desert u osnovi od kulinarske pjene, "espuma" španj. te…
Lagani kolač od limuna jednostavan je desert u osnovi od bavarske kreme sa limunom i…
Gingerbread cookies ili medenjaci tradicijonalni su kolači koji se pripremaju za Božićne blagdane. Medenjaci se…